Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Hizmete Açıldı

 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı olarak engelli bireylere yönelik hizmetler sunan Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi faaliyete açıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet sunacak olan Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, KYK İl Müdürü Arif Özsoy, Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan, Ali Oktar, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.
18 yaş ve üzeri engelli bireylere yönelik gündelik yaşam becerileri kazandırma, kaliteli zaman geçirme ve atölye çalışmalarıyla el yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurulan Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Sakarya ili Adapazarı ilçesi Yenigün Mahallesinde faaliyete açıldı.
 
Merkezde hangi hizmetler sunulmaktadır?
Merkezde yürütülen çalışmalar, ağırlıklı olarak grup çalışması formatında, hafta içi mesai saatlerinde, yarım veya tam gün bakım hizmeti şeklindedir. Böylece engelli bireylerin ailelerinin gün içinde rahatlatılması, kendilerine zaman ayırmalarının sağlanması ve engelli bireyin daha uzun süre (mümkün ise gün boyu) kuruluş hizmetlerinden yararlandırılması amaçlanmaktadır.
Engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak gündüzlü hizmet vermekte olan merkezde engelli bireylerin gündelik hayatta temel ihtiyaçlarını refakatçi desteği olmadan kendilerinin karşılamasına yönelik temel becerilerin kazandırılmasını amaçlanmaktadır.
Ayrıca yarım gün veya tam gün olarak engellilerin bakımı sağlanarak, engelli bireylerin ailelerinin kendilerine zaman ayırabilmesine destek sağlanmaktadır. Gündüzlü bakım hizmetinin yanında Aile Danışma hizmeti aracılığıyla da görevli personel tarafından engellilere ilişkin danışmanlık yapılarak ailelerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.
Bununla beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler aracılığıyla engelli bireylerin el becerilerinin geliştirilmesine yönelik atölye faaliyetleri de yer almaktadır.
 
 Merkezde hangi kurs faaliyetleri bulunmaktadır?
İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Halk Eğitim Merkezi tarafından aşağıdaki branşlarda atölye faaliyetleri bulunmakta, aktiviteler engelli bireylerle birlikte Usta Öğretici personel eşliğinde yürütülmektedir.
-El Sanatları Atölyesi
-Spor Atölyesi
-Mutfak Atölyesi
-Müzik Atölyesi
-Temel Yaşam Becerisi Atölyesi
-Drama Atölyesi
 
Merkeze başvuru yapmak için gerekli evraklar nelerdir?
Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nden yararlanmak isteyen
Engellilerimiz için gerekli iş ve işlemlerde kullanılmak üzere aşağıdaki evraklar talep edilmektedir :
-Engelli Sağlık Kurulu Raporu
-Engellinin öğrenim durumunu gösterir belge
-Engellinin kan grubunu gösterir belge
-Engellinin bulaşıcı hastalık taşımadığını gösterir belge
 
Merkez ile nasıl iletişime geçilebilir?
Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Adapazarı ilçesinde 18 yaş üstü kadın/erkek engellilere hizmet vermek üzere açılmış olup iletişim bilgileri aşağıdadır :
Adres : Yenigün Mah. 15 Temmuz Bulvarı No:17 Adapazarı/SAKARYA
Telefon : 0264 502 02 25 / 0264 502 02 26Sonraki Sayfa: 10 Mayıs Psikologlar Günü Kutlaması

Önceki Sayfa : “ENGELSİZ” Sergi