ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN “DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” PROGRAMINI GERÇEKLEŞTİRDİK.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili bir etkinlik düzenlendi.
 
Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen programa Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli,Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç , İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Afet ve Acil Durum İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, İşkur İl Müdürü Tekin Kaya, SGK İl Müdürü  Erhan Çavuş ,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu , Müsiad Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun başta olmak üzere, kurum müdürleri, müdür yardımcıları, kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, gaziler ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
Açış konuşmasını Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Murat Topuz’un yaptığı programda engellilerin hazırlamış oldukları gösteriler büyük beğeni toplarken duygu dolu anlar yaşandı.
 
Kuran-ı  Kerim Tilaveti, Engelsiz İlah Korosu, Çanakakale Destanın anlatıldığı “Bu Topraklar için ”adlı gösteri  ve şarkılar eşliğinde tamamlanan program Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun etkinliğe katılan engellilere plaket takdimleriyle son buldu. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptığı konuşmada “Engelli vatandaşlarımız, dünyayı pencereden ve evinden seyretmek zorunda değil, en az bizim kadar onların da her şeyden faydalanmaya, her yere gidebilmeye hakları var. Bu nedenle belediyelere, devlet dairelerine büyük iş düşüyor. İster görme engelli, ister ortopedik engelli birisi olsun, evinden çıktığı zaman rahatlıkla hayatını yardımsız idame edebilmeli. Medeni ve gelişmiş ülkelerin tamamında engellilere ilişkin çok güzel tedbirler alınıyor, umarım biz de çıkan kanunları uygulayıp o düzeye gelebiliriz ”derken Asıl engelin önyargılı ve merhametsiz insanların kafasında olduğunu ifade etti.
 
Program sonrası verilen kokteylin ardından misafirler Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan engellilerin hazırlamış olduğu resim sergisini gezdiler ve Engelli Mehteran Takımına eşlik ettiler.Sonraki Sayfa: AİLE EĞİTİM PROGRAMI ( 25 KASIM-01 ARALIK )

Önceki Sayfa : AİLE EĞİTİM PROGRAMI (4 Aralık - 8 Aralık)