Engelliler Haftası Programı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından Engelliler Haftası ile ilgili bir etkinlik düzenlendi. Orhangazi Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa Sakarya Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, İl Müdürü Mutlu Işıksu, Arifiye Kaymakamı Abdul Rauf Ulusoy, İl Müdürleri, Kuruluş Müdürleri ve diğer protokol üyeleri katıldı.
Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Murat Topuz’un açılış konuşmalarıyla başlayan program, halk oyunları, mehter takımı gösterisi, şiir ve şarkılarla devam etti.
Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Murat Topuz açılış konuşmasında şu sözlere yer verdi :

AMACIMIZ, SOSYAL BENLİK UYANDIRMAKTIR

 “Bu programı, içinde bulunduğu engel durumu gözetilerek, engellilerimize fırsat verilmesi halinde kendilerini nasıl ifade ettiklerini göstermek için düzenledik. Amacımız, sosyal benlik uyandırmak, sosyal aktivitelere katılımlarını sağlamak, özgüven duygularını desteklemektir. Engelli gençlerimizden oluşan ancak bize göre “engelsiz” olan mehter takımı, halk oyunları ekibi sergileyeceği gösteriler ile kendilerini ifade ederek, sizlerle buluşuyor.”
Sakarya Vali Yardımcısı Hikmet Dinç ise, konuşmasında engele sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının önemine değindi.
Sakarya Vali Yardımcısı Hikmet Dinç ise konuşmasında şu sözlere yer verdi :

ENGELE SEBEP OLAN FAKTÖRLERİ ORTADAN KALDIRMALIYIZ

“Biz kamu kurum ve kuruluşları olarak, engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için büyük gayret gösteriyoruz. Fakat, talihsiz bir olayın yaralarını sarmaktan ziyade, ona sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması için toplum olarak daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Uyuşturucu maddeler, trafik kazaları, yanlış ilaç kullanımı, yanlış tıbbî müdahale gibi fiziksel ya da zihinsel engele sebebiyet verebilecek durumlara ilişkin önlem almak çok daha önemlidir.Devlet olarak engelli vatandaşlarımıza yönelik tüm çalışmaları yürütüyor, yaşam kalitelerini yükseltmek için azami özen gösteriyoruz.”
 
Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tanıtım filminin ardından, engellilerden oluşan mehter takımının ve halkoyunları ekibinin gösterileri sergilendi. Şiirler ve şarkılarla devam eden program sonunda, engellilere hediyeler verildi. Rehabilitasyon merkezinde bakım altında bulunan engellilerimizden birinin Aşık Veysel’in Beni Hor Görme Kardeşim şiirini okumasıyla, salonda duygu dolu anlar yaşandı.

   
    Beni hor görme kardeşim 
    Sen altınsın ben tunç muyum 
    Aynı vardan var olmuşuz 
    Sen gümüşsün ben sac mıyım
    Ne var ise sende bende 
    Aynı varlık her bedende
    Yarın mezara girende
    Sen toksun da ben ac mıyım
 
    Kimi molla kimi derviş
    Allah bize neler vermiş
    Kimi arı çiçek dermiş
    Sen balsın da ben cec miyim
  
    Topraktandır cümle beden
    Nefsini öldür ölmeden
    Böyle emretmiş yaradan
    Sen kalemsin ben uc muyum
  
    Tabiat'a Veysel âşık
    Topraktan olduk gardaşık
    Aynı yolcuyuz yoldaşık
    Sen yolcusun ben bac mıyım


Sonraki Sayfa: Yılın Annesine Ödül Verildi

Önceki Sayfa : Doğum Yardımı Hakkında Bilgilendirme