Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Müdahale Eğitimi


Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Aile ve Toplum Hizmetleri Birimi tarafından, İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda görev yapan ve yerel düzey psikososyal müdahale ekiplerinde görevli bulunan meslek elemanlarına yönelik “Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Müdahale Eğitimi” düzenlendi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün acil ve afet durumlarında Sakarya Afet ve Acil Durum Müdahale Planı çerçevesinde ana çözüm ortağı olduğu Psikososyal Müdahale Planı kapsamında hem il müdürlüğü hem de bağlı kuruluşlarda görev yapan meslek elemanlarına yönelik düzenlenen “Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Müdahale Eğitimi” il müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.
 
Programda konuşma yapan İl Müdürü Mutlu IŞIKSU konuşmasında şu sözlere yer verdi :
“Acil durumlarda ve olabilecek afetlerde görev yapan çalışanlar zor ve stresli süreçler yönetmek durumundadır. Bu zor süreçlerde görev yapan personelin de yeterli bilgiyi almış olması, vatandaşlarımıza donanımlı şekilde hizmet veriyor olması hem çalışmanın kalitesini artıracak, hem de afetzede vatandaşlarımızın endişesini azaltacaktır. Acil durumlarda ve afetlerde görev yapan çalışanların yaptıkları iş nedeniyle maruz kaldıkları olumsuzlukları bertaraf etmek veya önceden tedbir almak çalışmanın en önemli parçalarından biridir. Bu vesileyle bir araya geldiğimiz personelimize bu özverili görevlerinde başarılar, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.”
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görev yapan Gülnur Ayşe ER ve Erhan GÖKDEMİR tarafından verilen eğitimde ruhsal travma, afet çalışmalarında etik, afet sonrası psikososyal müdahaleler ve yapılacak müdahalelerde ana prensiplerin neler olduğu, afet yaşamış toplumlarla çalışma, afet çalışanlarının stres tepkileri, travma sonrası gelişen rahatsızlıklar, psikolojik ilkyardım konuları anlatıldı.
 
2 oturum şeklinde düzenlenen farkındalık eğitiminde şu konular hakkında detaylı bilgi verildi :
 
-Empati, anlama ve duyarlılık yoluyla etkilenenlere psikolojik destek vermek,
-Psikiyatrik hizmetlere ihtiyacı bulunanları belirlemek ve yönlendirmek,
-Yardım çalışmalarının türleri, etkilenen toplumun nüfus yapısına göre belirlemek,
-Sosyal, kültürel, etnik koşullarına uygun şekilde sürdürülmesini sağlamak,
-Bireylerin, toplumun ve kurumların ihtiyaç duyduğu bilgileri yaymak,
-Toplumda var olan hizmetler ile toplumsal ihtiyaçların buluşmasını sağlamak,
-Ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılaşmasına ve sorunlarının çözümüne yardımcı olmak
-Afet ve acil durumlarda çalışacak kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini geliştirmek,
Yardım çalışmalarına yönelik ekip ilişkileri, iletişim becerilerini yönlendirmek

 
 


Sonraki Sayfa: Kuruluş Müdürleri Koordinasyon Toplantısı (Mart 2018)

Önceki Sayfa : 18 Mart Çanakkale Zaferinin Etkinlikleri