18 Mart Çanakkale Zaferinin Etkinlikleri

 
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümü dolayısıyla il genelinde çeşitli anma programları düzenlendi.
 
Düzenlenen anma programlarına Sakarya Valisi Sn. İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Garnizon ve Tugay Komutanı P. Alb. Mustafa Cüneyt Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
İlk olarak Serdivan ilçesinde bulunan şehitlikte düzenlenen, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan resmi törene katılan Sakarya Valisi Sn. İrfan Balkanlıoğlu ve protokol üyeleri şehitlik anıtına çelenk sunduktan sonra anı defterini imzaladı. Ardından Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği ziyaret edildi.
 
Daha sonra Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi konferans salonunda bir anma programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesi öğrencilerinin “Çanakkale” temalı gösterisini sergilendi. Günün anlam ve önemine dair protokol konuşmaların ardından konuklara Çanakkale ruhunu temsilen üzüm hoşafı ve ekmek ikram edildi.
 
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. Yıldönümü akşamında ise, Sakarya Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Sakarya İl Müdürlüğü tarafından, şehit yakınları ve gaziler onuruna düzenlenen akşam yemeği Serdivan Şehr-i Mahal tesislerinde gerçekleşti.

Vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletin birliği için canı pahasına mücadele ederek şehitlik mertebesine ulaşmış şehitlerimizin ruhu için yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Sakarya Valisi Sn. İrfan Balkanlıoğlu ailelere hitap etti ve program yapılan dua ile sona erdi.
 
Memleketimiz ve bulunduğumuz coğrafya sürekli mücadele edilmesi gereken birlik ve beraberliğimizin muhafaza edilmesi gereken zor bir coğrafya sürekli rahatsız edilmiş, topraklarımızda birlik ve beraberliğimizde sürekli birilerinin gözü olmuştur. Çanakkale savaşı da en çok kayıp verdiğimiz savaştır, o gün o şartlarda ne kadar güçlü devlet varsa hepsiyle mücadele etmek zorunda kaldık, hamd olsun hepsini bertaraf ettik. 250 bin şehit verdik ama bir o kadar da karşı tarafların kaybı oldu, mağrur bir şekilde galip gelip 5 çayını İstanbul’da içeceğiz diyen düşman askerleri büyük bir kayıp ve hezimete uğratıldı. Bütün bunlara rağmen birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz, milletçe birbirimize sarılacağız.”


Sonraki Sayfa: Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Müdahale Eğitimi

Önceki Sayfa : Yaşlılara Saygı Haftasını Huzurevimizde Kutladık