KORUYUCU AİLELERİMİZ İLE GELENEKSEL İFTARIMIZDA BULUŞTUK

 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Geleneksel Koruyucu Aile Etkinliği düzenlendi. Bu yıl 7. si yapılan Geleneksel Koruyucu Aile Etkinliği Picasso STK ‘ da gerçekleştirildi.
Vali Sn. Hüseyin Avni Coş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel , Vali Yardımcıları Erdoğan Ülker , Bekir Dınkırcı , Arifiye  Kaymakamı  Adem Yazıcı, Arifiye  Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu ,İl Müftüsü Yunus Acar,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu ile Koruyucu Ailelerin katılımıyla gerçekleşen Koruyucu Aile Yemeğinde, açılış konuşmalarını yapan İl Müdürü Mutlu Işıksu konuşmasında şu sözlere yer verdi :
 
ÇOCUKLARA YARDIM EDEBİLMENİN EN İYİ YOLU” KORUYUCU AİLE “OLMAKTIR.
Toplumsal birlikteliği sağlayan değerlerin en başında “aile” gelir, “aile” olgusunda ise “çocuk” önemli bir faktördür. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde milli ve manevi değerlere bağlı sağlıklı bireyler olabildikleri hepimizce bilinen bir gerçektir. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu “koruyucu aile” olmaktır. Bu nedenle, ülkemizde korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, koruyucu aile modelidir.
 
TOPLUMDA “GÖNÜLLÜLÜK” ALGISINA YÖNELİK FARKINDALIK OLUŞTURMALI
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Sn. Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayelerinde (mihmandarlığında)  başlatılan ve her ilde valilerimizin eşleri (hanımefendiler) ile desteklenen Gönül Elçileri projesinin Koruyucu Aile modeli, toplumda “aile” adında büyük farkındalık oluşturmuştur. Toplumda “gönüllülük” algısına yönelik farkındalık oluşturmak, gönüllü çalışmaları yaygınlaştırmak, “Sosyal Devlet” ilkesinin, doğal olarak Bakanlığımızın taşrada ise bizlerin en önemli görevidir. Sakarya olarak koruyucu aile sayımız, 66’ya koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız ise 74’e yükselmiştir.
Bu ailelerimizle pek çok güzellikleri beraber yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz. Çocuklarımızın başarılarını-mezuniyetlerini beraber görecek ve meslek hayatlarına beraber hazırlayacak, inşallah, çocuklarımızın düğününü de hep beraber yapacağız. Bu farkındalığın birer parçası olan sizleri (koruyucu ailelerimizi) ve yavrularımızı bugün burada misafir etmekten büyük mutluluk duyuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. ”dedi.
 
Gecenin devamında Sakarya Valisi Hüseyin Avni COŞ 10 yıllık Koruyucu Ailelere, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ise 5 yıllık Koruyucu Ailelere duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek plaketlerini takdim etti
Vali yardımcıları Erdoğan Ülker ve Bekir Dınkırcı, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı ,Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu IŞIKSU ise 1 yıllık Koruyucu Aileleri tebrik ederek teşekkür  belgelerini takdim etti.
Düzenlenen yemek çocuklara palyaço etkinliği ile son buldu.


Sonraki Sayfa: “AİLE İÇİ İLETİŞİM” İ OKULLARDA ÖĞRENİYORLAR

Önceki Sayfa : ASDEP PERSONELİNE “MADDE BAĞIMLILIĞIYLA MÜCADELE” EĞİTİMİ VERİLDİ.